Srdečne Vás pozývame na ďalšiu Farskú púť, tento krát do kláštorov v Heiligenkreuz a Melk, so zastavením aj v bazilike Klein-Mariazell v Rakúsku, v ktorých okrem spoločnej sv. omše a obhliadok, sa pomodlíme aj ku svätému krížu v jubilejnom chráme.
Púť sa uskutoční v sobotu dňa 7.júna 2025
Cena na účastníka je 60,- Eur, pričom nevratnú zálohu vo výške 30,- Eur je potrebné uhradiť už pri prihlásení sa na púť.
Prihlásenie na púť bude možné v sakristii po nedeľných sv. omšiach najneskôr do 4.mája 2025. Prosíme neváhajte a prihláste sa aj na túto našu Farskú púť. Zároveň prosíme o modlitby za Božiu pomoc a požehnanie pri našej Farskej púti.
Kláštor Heiligenkreuz je cisterciánsky kláštor v obci Heiligenkreuz v Rakúsku. Rád cisterciánov je reformácia benediktínskej tradície. Heiligenkreuzske opátstvo vo Viedenskom lese založil v roku 1133 Leopold III. Babenberský. V roku 1182 priviezol Leopold V. z púte do Svätej zeme relikviu svätého Kríža, ktorú tomuto kláštoru venoval.
Na nádvorí tohto kláštora sú dve pamiatky Giovanniho Giulianiho, umelecky hlboko prepojené s Heiligenkreuzom. Stĺp Najsvätejšej Trojice stojí v strede nádvoria; fontána sv. Jozefa je na vzdialenej strane. V strede stĺpu je zobrazené nanebovzatie Panny Márie; menšie panely okolo fontány sv. Jozefa ukazujú scény z Biblie.
Kláštorný kostol
Kláštorný kostol bol vybudovaný v dvoch rôznych štýloch: románskom a gotickom štýle. Románska časť bola dokončená v roku 1187, gotická časť kostola bola dokončená v roku 1295. Vysoký oltár stojí v strede tejto časti, nad ním baldachýn a maľovaný drevený kríž. Oltár a baldachýn sú novogotické; sú približne 100 rokov staré. Kríž bol namaľovaný v roku 1980. Organ je jeden z najväčších hudobných nástrojov v Rakúsku a bol postavený v roku 1804. Má 3700 píšťal, 50 registrov a 2 manuály. Hrali na ňom Franz Schubert a Anton Bruckner. Keďže Schubert skomponoval špeciálny kúsok hudby pre tento organ, je stále nazývaný Schubertov organ. Dnes mnísi spievajú gregoriánske chválospevy päťkrát denne. Modlitby začínajú o 5:15 ráno a končia o 20:00 večer.
Impozantné benediktínske opátstvo Melk je už viac ako 900 rokov duchovným a kultúrnym centrom. Na návštevníkov tu čakajú zaujímavo zariadené priestory múzeí, ktoré predstavujú dejiny a súčasnosť kláštora, nádherné reprezentačné sály a mnoho ďalších zážitkov.
Opátstvo Melk od svojho založenia v roku 1089 je barokové, obývané a obhospodarované benediktínskymi mníchmi. Prehliadky opátstva ponúkajú návštevníkom mramorovú sálu, cisársku chodbu, opátsku knižnicu a múzeum. Altán, prepojovací balkón medzi mramorovou sálou a knižnicou, ponúka krásny výhľad na údolie Dunaja.
Opátsky kostol je majstrovským dielom, v ktorom sa nachádzajú vzácne fresky a maľby, ako aj veľkolepý hlavný oltár, tieto pozývajú návštevníkov na duchovné zamyslenie.
V rajskom parku opátstva Melk je zrenovovaný záhradný komplex so znakmi barokového štýlu a krajinnej záhrady v anglickom štýle. V barokovom pavilóne si môžete prezrieť fresky českého maliara Johanna Wenzela Bergla.
Bazilika Klein Mariazell sa nachádza vo Wienerwald (Viedenskom lese) už viac ako 900 rokov. Desaťročia pred založením slávneho štajerského Mariazellu už existoval rovnomenný kláštor v južnom Viedenskom lese. Tento kedysi mocný benediktínsky kláštor, ktorý bol pôvodne založený ako "Bunka Panny Márie", neskôr niesol hrdé meno "Mariazell v Rakúsku". Až v 19. storočí sa z neho stal dnešný "Klein- Mariazell". Preto môžeme dodnes správne povedať, že Mariazell sa (tiež) nachádza vo Viedenskom lese! Počas svojej histórie zohral kláštor rozhodujúcu úlohu pri určovaní rozvoja južného Viedenského lesa a údolia Terestu a zanechal za sebou fascinujúcu kultúrnu a posvätnú krajinu, ktorá je dodnes jednou z najpôsobivejších pamiatok kultúrneho dedičstva v krajine. To zahŕňa nie menej ako sedem kostolov z rôznych období, zrúcaniny, početné staré mestské domy a pôsobivé svedectvá každodennej vidieckej kultúry v podobe starých historických fariem, zasadených do snovej prírodnej krajiny.
Z bývalého benediktínskeho kláštora sa dodnes zachovala bazilika a jednotlivé časti kláštornej budovy, Maierhof, krčma a kláštorná vínna pivnica.
Klenotom celého komplexu je určite kostol, ktorý sa rozprestiera umelecko-historickým oblúkom od románskeho až po moderný čas. V podstate vidíme románsku stĺpovú baziliku s pôsobivými románskymi portálmi. Z tohto obdobia pochádza aj neskororománske cellarium v relikviári. Ranogotický kláštor je rovnako pôsobivý ako chórové stánky mníchov zo 17. storočia. Zvláštnym vrcholom vo vnútri kostola je cyklus fresiek Život Panny Márie - prvé veľké dielo česko-rakúskeho barokového maliara Johanna Wenzela Bergla (1719-1789). Inštalácia s niekoľkými stanicami priblíži návštevníkom Berglovu prácu a pozýva ich, aby sa ponorili do jeho sveta. Nakoniec skončíme v umelecko-historickej prítomnosti so súčasnou, modernou kryptou.